Sposób na cichy dom
Czym tak w ogóle jest hałas?
Każdego dnia narażeni jesteśmy na otaczający nas hałas. W miejscu pracy, podczas podróży, a nawet w domu. Nie jest tajemnicą, że nadmierny hałas ma negatywny wpływ na samopoczucie człowieka.
Są to dźwięki, zazwyczaj o nadmiernym natężeniu, a więc zbyt głośne w danym miejscu i czasie, odbierane jako: „bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe”.
Przyczyną hałasu mogą być dźwięki zbyt intensywne oraz niepożądane – wpływające na tło akustyczne, uciążliwe z powodu długotrwałości, jak na przykład stały odgłos pracujących maszyn lub muzyki. Międzynarodowa Organizacja Pracy określa hałas jako każdy dźwięk, który może doprowadzić do utraty słuchu albo być szkodliwy dla zdrowia lub niebezpieczny z innych względów.
Co może spowodować przebywanie w głośnym otoczeniu?
Wiemy, że hałas jest szkodliwy, ale większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak bardzo. Zbyt duże natężenie może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu. Znowu mniejsze wartości natężenia hałasu, ale występujące długotrwale – prowadzą do pogorszenia samopoczucia.
Negatywnie na psychikę może wpływać hałas, który drażni nas w jednostajny, długotrwały, przenikliwy oraz rozpraszający sposób. Także taki występujący w nieodpowiednim miejscu lub czasie.
Większa i dłuższa dokuczliwość może powodować poważniejsze konsekwencje: od zdenerwowania, poprzez agresywność, po depresje i zaburzenia psychiczne. Długotrwały hałas powoduje także zaburzenia rozwoju umysłowego.
Wentylacja grawitacyjna hałasuje
W branży wentylacyjnej problem hałasu również jest powszechnie znany. Zły montaż urządzeń lub brak odpowiedniej izolacji kanałów może generować poziom hałasu, który będzie miał bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie.
Często pomijanym zagadnieniem jest hałas pochodzący z wentylacji grawitacyjnej. W budownictwie wielorodzinnym, blokach z tak zwanej wielkiej płyty czy nawet mniejszych osiedlach – powszechnym rozwiązaniem jest cały czas wentylacja grawitacyjna. Nawet dobrze wykonana, po modernizacji stolarki okiennej na bardziej szczelną lub innych ingerencjach, zupełnie przestała spełniać swoją funkcję.
Powtarzającym się problemem jest hałas przenoszony z ulicy. W blokach czy kamienicach, które często znajdują się w centrach miast przy ulicach o coraz większym ruchu samochodowym, staje się to dużym dyskomfortem. Własne mieszkanie lub biuro powinno być dla nas miejscem relaksu, ciszy i spokoju.
Oprócz hałasu z ulicy wentylacja grawitacyjna bardzo często przenosi dźwięki od sąsiadów. Zazwyczaj są to odgłosy, których w domowym zaciszu chcielibyśmy uniknąć. Stare układy wentylacji grawitacyjnej przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak wichury czy burze – potrafią nawet „dudnić” lub „świszczeć” i niejeden raz zgotować nam bezsenną noc.
Wentylacja mechaniczna sposobem na hałas w domu
Jeśli jesteśmy użytkownikami wentylacji grawitacyjnej i borykamy się z tego typu problemami dotyczącymi hałasu, na szczęście mamy kilka rozwiązań, aby poprawić sobie komfort życia oraz pracy.
Najsensowniejsze wyjście z problemu to montaż wentylacji centralnej. Producenci bardzo duży nacisk kładą na niski poziom hałasu generowany przez urządzenia. Centrale wentylacyjne mają ciche i sprawne silniki, a sama obudowa jest bardzo dobrze zaizolowana.
Takimi cechami mogą się poszczycić urządzenia marki Vents Group z serii rekuperatorów domowych VUT VB EC A21 z wymiennikiem przeciwprądowym oraz ich odpowiednikami z wymiennikami obrotowymi VUTR VE(E) EC A21. Dobrze wykonana instalacja będzie dla nas gwarancją świeżego powietrza w cichym i przyjaznym otoczeniu.
Wentylacja decentralna – kiedy nie można zainstalować wentylacji mechanicznej.
Niestety nie we wszystkich obiektach istnieje możliwość zainstalowania wentylacji centralnej. Na szczęście także na taką sytuację jest dobry sposób! Zawsze możemy zastosować wentylację decentralną.
Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma systemami jest brak konieczności prowadzenia sieci kanałów w systemie decentralnym. Urządzenia takie jak VENTO EXPERT czy FRESHBOX montowane są w ścianach zewnętrznych w układach jednorurowych lub poprzez ścienne rekuperatory z osobnymi kanałami nawiewno-wywiewnymi.
Jest to system wykorzystujący pojedyncze urządzenia z wbudowanym wymiennikiem ciepła. Poprzez ich cykliczną pracę możemy uzyskać skuteczną wentylację wraz z odzyskiem ciepła w pojedynczych pomieszczeniach, w których dane urządzenia są zamontowane.
Możliwości zniwelowania hałasu wynikającego z przestarzałego systemu wentylacji grawitacyjnej jest wiele. Każdy na pewno znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się ciszą oraz świeżym, czystym powietrzem.