BLOG/PORADNIK / Jak poprawić jakość powietrza w okresie grzewczym?

Jak poprawić jakość powietrza w okresie grzewczym? 

Niewłaściwa wentylacja budynków

 

Sezon grzewczy w Polsce trwa od października do maja, są to miesiące, w których temperatura powietrza zewnętrznego spada poniżej 10°C. Wraz z obniżeniem temperatury powietrza nasilają się problemy wynikające z braku lub niewłaściwej wentylacji budynków. Drastycznie spada też jakość powietrza, które przez wzmożone spalanie w nieekologicznych kotłach oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne pełne jest szkodliwych związków.  

Zagrożenia dla źle wentylowanego wnętrza

 

Kim są cisi truciciele? To między innymi: dwutlenki siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza oraz pyły – w tym szczególnie niebezpieczne dla zdrowia PM 2,5. Zimne powietrze powodujące przeciągi i wychładzające budynek oraz duże zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego w okresie grzewczym są głównym powodami niechętnego otwierania okien i zaślepiania kratek wentylacyjnych. 

Takie działania oraz źle wykonana, niedziałającą wentylacja grawitacyjna powodują brak minimalnej wymiany powietrza w budynku, a co za czym idzie wzrost poziomu wilgoci oraz stężenia dwutlenku węgla. Nadmiar pary wodnej zawartej w powietrzu wykrapla się na chłodniejszych powierzchniach takich jak szyby i ramy okienne, czy ramy drzwi zewnętrznych. Wilgoć wnika również w ściany budynku, co doprowadza do rozwoju pleśni oraz grzybów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – niewątpliwa korzyść dla domu

 

Rozwiązaniem zapewniającym najwyższy komfort użytkowników w okresie grzewczym jak i niezawodną pracę przez cały rok jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Serce tego systemu stanowi centrala wentylacyjna, w której następuje obróbka powietrza zewnętrznego – jego oczyszczenie oraz odzysk ciepła.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zmniejszyć koszty inwestycyjne już na etapie budowy budynku. Co więcej, ogranicza straty ciepła powodowane przez wentylację – które w przypadku wentylacji grawitacyjnej mogą sięgać nawet 60% całkowitych strat ciepła budynku. 

Szacuje się, że uwzględnienie wentylacji mechanicznej na etapie projektowania instalacji grzewczej budynku pozwala na obniżenie o ok. 20% projektowanego obciążenia cieplnego budynku – co obniża koszty inwestycyjne na instalację c.o. (mniejsze źródło ciepła, krótsza instalacja podłogowa, mniejsze grzejniki). 

Efektywność odzysku ciepła w centralach dla domów jednorodzinnych zazwyczaj mieści się w zakresie 80-98%, oznacza to, że możemy ponownie wykorzystać  98% energii cieplnej pochodzącej z ciepłego powietrza wywiewanego z domu. Dla użytkowników to comiesięczne oszczędności wynikające z obniżenia koszów ogrzewania budynku nawet do 25%. Warto zauważyć, że centrala wentylacyjna wpływa na oszczędność energii również w okresie letnim – wspomaga i minimalizuje konieczność korzystania  z systemu klimatyzacji.

 

Centrala wentylacyjna – Ty decydujesz, jak działa

Wentylacja mechaniczna zapewnia skuteczne wietrzenie budynku przez cały rok niezależnie od warunków zewnętrznych, w tym zmiany ciśnienia. Automatyka w centrali umożliwia dostosowanie jej wydajności w zależności od aktualnych potrzeb domowników. Gdy jesteśmy poza domem lub wentylacja nie musi być intensywna, zmniejszamy wydajność centrali, jednocześnie obniżając pobór energii elektrycznej. 

Wentylacja mechaniczna zapewnia całkowite i szybkie usunięcie pary wodnej, dwutlenku węgla oraz związków organicznych z powietrza, dzięki czemu gwarantuje brak pleśni i grzybów, a także zapachu stęchłego powietrza. 

Centralę wentylacyjną możemy doposażyć w szereg czujników całodobowo monitorujących jakość powietrza w naszym domu – np. czujnik wilgotności montowany w centrali (HV2) lub dowolnym pomieszczeniu (DPWC11200), czujnik CO2 (CO2-1) lub czujniki lotnych związków organicznych (DPWQ30600).

Wybierz filtr powietrza, który najbardziej Ci odpowiada

 

W każdej centrali wentylacyjnej znajdują się filtry wstępnie oczyszczające powietrze zewnętrzne. Standardowo stosowane w centralach VUT filtry klasy F7, pozwalają na wysokoefektywne zatrzymanie pyłków roślin, zarodników grzybów, smogu i bakterii. 

Dodatkowo układ możemy doposażyć w moduł filtracyjny (np. FBK2) posiadający filtry klasy F8, zatrzymujące do 98% cząstek twardych o średnicy 2.5 mikrona lub HEPA H13, które zatrzymują do 99% cząstek twardych o średnicy 2.5 mikrona oraz puch i bakterie. 

Filtr węglowy, wypełniony złożem z węgla aktywnego, zapewni pozbycie się nieprzyjemnych zapachów i gazów. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wyklucza konieczność otwierania okien w celu przewietrzenia budynku, co powoduje brak ulicznego hałasu, obniżenie zagrożenia włamania, brak przeciągów oraz kurzu i owadów w okresie letnim.

 

Centrale wentylacyjne do różnych zastosowań

Wybierając centralę do naszego domu jednorodzinnego możemy zdecydować się na jednostkę z wymiennikiem przeciwprądowym VUT lub obrotowym – VUTR (więcej o zaletach i wadach obu wymienników w naszym artykule https://www.vents-group.pl/baza-wiedzy/wymienniki-ciepla-w-centralach-wentylacyjnych,19). 

W ofercie central firmy Venst Group przeznaczonych dla domów jednorodzinnych i mieszkań znajduje się ponad 30 modeli central o wydajności od 100 do 1000 m3/h. Centrale poza wydajnością i rodzajem wymiennika ciepła różnią się sposobem montażu oraz układem króćców:

  • Stojące (lub do podwieszenia na ścianie) z króćcami do góry – VUT VB, VUTR V;
  • Stojące (lub do podwieszenia na ścianie) z króćcami na boki – VUT HB, VUTR EH/WH;
  • Podwieszane – VUTR P, VUT PB, VUT PBE/PBW.

Tak szeroki asortyment umożliwia dopasowanie centrali do potrzeb każdego budynku – w przypadku małych przestrzeni technicznych (z króćcami do góry), garaży (centrale podwieszane) czy montażu na poddaszu użytkowym (króćce na boki).

 

Inteligentne filtrowanie powietrza

Centrale wyposażone w automatykę A21 sterowane są za pomocą aplikacji mobilnej, a dzięki wbudowanemu routerowi nie ma konieczności podłączenia kablem do Internetu. 

Dodatkowo praca central może być sprzężona z systemem Inteligentny budynek (Smart Home) lub BMS. W każdym momencie instalację wentylacji mechanicznej możemy rozbudować o dodatkowe elementy takie jak panele sterowania (A22, A22WIFI, A25), nagrzewnice wstępne/wtórne (NKP, NKD) czy chłodnice powietrza (OKF).

Jak może wyglądać rekuperacja w Twoim domu?
Przekonaj się na przykładzie naszej
wirtualnej makiety
Jak zabrać się za rekuperację?
Z nami to łatwizna!