BLOG/PORADNIK / Chroń wnętrze przed owadami i kurzem

Chroń wnętrze przed owadami i kurzem za pomocą wentylacji mechanicznej

Problemy z wentylacją grawitacyjną

 

Coraz powszechniejsze jest przekonanie o przewadze wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną – i słusznie. Przede wszystkim instalacja wentylacji mechanicznej zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, usunięcie zużytego powietrza, a przy zastosowaniu centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła daje możliwość zatrzymania części ciepła w budynku. 

Wymienione korzyści to jednak nie wszystko. Warto spojrzeć na inne aspekty stosowania tej instalacji, a mianowicie komfort odczuwany przez osoby przebywające w wentylowanym pomieszczeniu. Nie mówimy tylko o temperaturze, ale także o wilgotności, stężeniu CO2 czy zawartych w powietrzu różnego rodzaju zanieczyszczeniach. 

W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowo budowanych domów oraz tych po przeprowadzonej termomodernizacji. Takie budynki stały się hermetyczne, przez co działanie wentylacji grawitacyjnej jest bardzo utrudnione, a w praktyce często niemożliwe.

Użytkownicy w celu przewietrzenia pomieszczenia otwierają okna, które wywołują przeciągi, a te z kolei nie są wskazane, szczególnie przy osobach starszych oraz dzieciach. Bardzo ważny aspekt wietrzenia to brak kontroli nad napływającym powietrzem, jego ilością oraz jakością. Pamiętajmy, że w powietrzu zawarte są różnego rodzaju zanieczyszczenia: cząstki stałe PM 10, PM 2,5, kurz czy pyłki traw. 

Czyste powietrze to zdrowie

 

Od kilku lat media agresywnie krzyczą o dramatycznej jakości powietrza w Polsce. Wielu naukowców z całego świata potwierdza w swoich badaniach korelację obecności w powietrzu cząsteczek PM 10 oraz PM 2,5 ze wzrostem przenoszenia infekcji wirusowych oraz ilością zgonów. Dotyczy to również skali rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. 

Włoscy uczeni na podstawie pomiarów stężenia pyłu PM 10 w całym kraju stwierdzili ścisły związek między poziomem zanieczyszczenia powietrza a transmisją koronawirusa. Przekroczenie norm poziomów stężenia pyłu PM 10 przejawiało się podwyższeniem liczby notowanych przypadków zachorowania na COVID-19 w danym regionie. Wszystkie badania wskazują jednoznacznie, że pogorszenie stanu powietrza wywołuje wzrost prawdopodobieństwa rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Niestety nie mamy wpływu na powietrze na zewnątrz, ale możemy zadbać o jakość powietrza w naszych domach. 

Wentylacja mechaniczna i problem owadów w domu rozwiązany

 

Zastosowanie wentylacji mechanicznej daje także możliwość kontroli napływającego wraz ze świeżym powietrzem tlenu, którego stężenie ma bardzo duży wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Wysoka zawartość CO2 w powietrzu może powodować bóle głowy, rozdrażnienie czy senność. Odpowiednio dotleniony mózg lepiej pracuje, dzięki czemu może sprawniej przyswajać wiedzę i wykonywać zadania. 

Dodatkowo brak otwieranych okien eliminuje możliwość „odwiedzin” nieproszonych owadów czy pająków. Ten aspekt jest bardzo ważny w przypadku uczulenia np. na jad pszczeli lub ukąszenie szerszenia, tym bardziej przy lokalizacji domu na pozamiejskim terenie. 

Podsumowując, instalacja wentylacji mechanicznej w domu prócz odpowiedniej cyrkulacji powietrza daje także ekstra korzyści – komfort jego mieszkańcom. Poprzez dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza i braku przymusu otwierania okien użytkownik ma zapewnione optymalne warunki do życia. 

Jak może wyglądać rekuperacja w Twoim domu?
Przekonaj się na przykładzie naszej
wirtualnej makiety
Jak zabrać się za rekuperację?
Z nami to łatwizna!