Zalety i wady rekuperacji rozproszonej – co musisz wiedzieć?
Rekuperacja decentralna (rekuperacja rozproszona) może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla budynków, które już zostały wybudowane, a w których rozprowadzenie oraz ukrycie wszystkich kanałów wentylacyjnych byłoby znacznie utrudnione. Rekuperacja decentralna ma wiele zalet, które sprawiają, że większość osób jest zadowolona z zamontowania rekuperatorów ściennych w swoich domach. Dzisiaj przedstawimy kilka z nich, a także opowiemy o jej znikomych wadach.
Rekuperacja decentralna – jak wpływa na jakość powietrza w domu, czyli jakie są zalety takiej wentylacji?
W porównaniu do klasycznej wentylacji z odzyskiem ciepła, która jest rozprowadzona po całym budynku, w przypadku rekuperacji decentralnej mamy do czynienia jedynie z niewielkimi rekuperatorami ściennymi. Ich dużą zaletą jest fakt, że można je zamontować w każdym momencie, nawet po kilku latach mieszkania w domu. Kolejnym plusem będzie oczywiście sam fakt działania wentylacji mechanicznej. Funkcja wymiany powietrza sterowana zdalnie za pomocą pilota to wygoda dla domowników. Zużyte powietrze z wewnątrz budynku jest odprowadzane na zewnątrz budynku, jednocześnie oddaje swoje ciepło do wymiennika ciepła, który dzięki temu podgrzewa zimne powietrze zewnętrzne. Następną zaletą rekuperacji decentralnej jest fakt możliwości pozbycia się wilgoci z pomieszczeń. Niestety jej nadmiar może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni na ścianach, a w konsekwencji do infekcji górnych dróg oddechowych mieszkańców. Bardzo często rekuperatory decentralne są wyposażone w czujniki wilgotności monitorujące 24h/dobę stan powietrza w naszym domu. Urządzenia decentralne mają też zdolność oczyszczania zasysanego powietrza. Dzięki zastosowanym w nich filtrach powietrza można pozbyć się szkodliwych cząstek pyłu ze smogu, pyłków alergicznych, kurzu i bakterii. Filtry blokują też przedostawanie się owadów i insektów do wnętrza budynku.
Zaletą, która jest warta wspomnienia przy tego typu wentylacji mechanicznej, jest brak konieczności konserwacji i serwisowania wszystkich kanałów rozprowadzających powietrze po budynku. Przy odzyskiwaniu ciepła z powietrza, można sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie w skali roku.
Wady wentylacji decentralnej
System wentylacji, jakim jest rekuperacja rozproszona, ma co prawda niewiele wad, ale warto o nich wspomnieć. Przede wszystkim jest to kwestia kosztów montażu urządzenia. Niemniej jednak jak wiadomo, zazwyczaj trzeba zainwestować, aby zyskać coś pozytywnego. W tym przypadku plusów jest na tyle dużo, że warto. Należy również regularnie wymieniać filtry niezbędne do oczyszczania powietrza oraz zlecać usługę przeglądu serwisowego (w okresie gwarancji), tak aby przepływ powietrza oraz jego strumień był zawsze wydajny i na wysokim poziomie.
Rekuperacja dla domu powinna być przede wszystkim dobrze zaprojektowana i zamontowana, aby zniwelować jakiekolwiek wady i awarie w przyszłości. Dlatego, zanim się na nią zdecydujesz, warto wybrać takich specjalistów, którzy zagwarantują jakość wykonania instalacji z dobraniem odpowiedniego modelu rekuperatora do rodzaju i metrażu budynku.
Podsumowanie systemu wentylacji – rekuperacji decentralnej
Rekuperacja decentralna zdecydowanie bardziej sprzyja wygodzie oraz zdrowiu domowników w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Decydując się na rekuperatory ścienne, można w szybkim tempie zamontować system nawet w domu, który ma już swoje lata. Odzysk ciepła to mniejsze rachunki za ogrzewanie budynku i brak przeciągów. Fakt, że cały czas będziesz oddychać świeżym, czystym powietrzem w czasach dużego zanieczyszczenia , to ogromny plus, dla którego warto zainwestować.