BLOG/PORADNIK / Wentylacja mechaniczna a wentylacja grawitacyjna

Wentylacja mechaniczna a wentylacja grawitacyjna

Wilgoć widać i czuć 

 

Czy wiesz, że Twój dom, podobnie jak Ty, musi oddychać, aby zachować w dobrej kondycji siebie i swoich mieszkańców?

Aktualnie wielu mieszkańców domów jednorodzinnych, szczególnie nowo budowanych, boryka się z problemem wilgoci. Zastosowanie bardzo szczelnych okien czy wysokiej jakości izolacji ścian skutkuje brakiem prawidłowej wentylacji a w konsekwencji gromadzeniem się wilgoci w środku budynku. Łatwo zauważalne objawy to wykraplanie się wody na powierzchni okien czy ciemny nalot w narożnikach ścian. Dodatkowo sami mieszkańcy budynku mogą odczuwać negatywne skutki w postaci bólu głowy, uczucia przemęczenia czy braku koncentracji. 

Wentylacja grawitacyjna nie działa tak skutecznie

 

Najbardziej popularnym i wydawałoby się najprostszym rozwiązaniem, jest wentylacja grawitacyjna. Zastosowanie kilku kominów z kratkami wentylacyjnymi w połączeniu z regularnym otwieraniem okien wydaje się banalnie proste, chociaż wywołuje nieprzyjemne przeciągi. 

W okresie zimowym, gdy występuje duża różnica temperatur między wnętrzem domu a jego otoczeniem, taki sposób jest nawet w miarę efektywny, ale w okresie letnim to już niestety nie wystarcza. Aby wywołać ciąg kominowy, temperatura na zewnątrz musi spaść do maksymalnie +12 stopni. 

 

Brak kontroli nad przepływem powietrza

Z drugiej strony w okresach zimowych wielu domowników przysłania kratki wentylacyjne, ponieważ odczuwa powiew zimnego powietrza z zewnątrz. Odwrócony ciąg kominowy najczęściej spowodowany jest powstaniem podciśnienia w pomieszczeniu wywołanego zastosowaniem szczelnej stolarki okiennej. Dowodzi to braku kontroli nad przepływającym powietrzem i nie daje gwarancji prawidłowej wentylacji całego budynku. 

Najlepsze rozwiązanie – wentylacja mechaniczna

 

Najlepszym rozwiązaniem dającym pewność odpowiedniego i kontrolowanego przepływu powietrza w domu jest instalacja wentylacji mechanicznej. Poprzez prawidłowe rozplanowanie nawiewników oraz wywiewników w pomieszczeniach, a także przepustnic daje ona możliwość sterowania powietrzem pod względem rozdziału oraz kierunku przepływu, ale także jego jakością. Dzieje się tak za pomocą filtrów oraz różnego rodzaju czujników np. temperatury, wilgotności czy zawartości składników tworzących smog jak dwutlenek węgla, lotne związki organiczne, cząsteczki PM 2,5 czy PM 10. 

Sercem wentylacji mechanicznej jest rekuperator. To centrala wentylacyjna zawierająca wymiennik pozwalający na odzysk dużej części ciepła z powietrza zużytego i przekazanie go strumieniowi nawiewanemu do budynku. W ten sposób zimą powietrze wtłaczane do środka jest cieplejsze od powietrza zewnętrznego, zazwyczaj ma kilkanaście stopni. Podobnie w okresie letnim, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, powietrze nawiewane jest schładzane. Oczywiście sam rekuperator nie zastąpi nam klimatyzacji, ale obniży temperaturę o kilka stopni. 

Coraz bardziej popularne instalacje rekuperacji dzięki wielu zaletom wyraźnie dominują nad wentylacją grawitacyjną. Można by przyczepić się do kosztów inwestycyjnych, ale przy wcześniejszym przygotowaniu – koszt może zostać pomniejszony o wydatki związane z postawieniem kominów, które dla rekuperacji są całkowicie zbędne. 

Jak może wyglądać rekuperacja w Twoim domu?
Przekonaj się na przykładzie naszej
wirtualnej makiety
Jak zabrać się za rekuperację?
Z nami to łatwizna!