Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna – podstawowe różnice
Jaka jest różnica między rekuperacją mechaniczną a grawitacyjną? Zdrowe i komfortowe środowisko w domu zaczyna się od prawidłowej wentylacji. Wzorcowa jakość powietrza oznacza nie tylko przyjazny, świeży zapach, ale również brak zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Potrzeby w zakresie wentylacji mogą różnić się w zależności od projektu budynku, budżetu czy preferencji indywidualnych. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć różnice między tymi dwoma systemami. Chociaż każdy z nich ma swoje specyficzne cechy i korzyści, to odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie zależy od Twoich własnych, unikalnych potrzeb.
Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna – czym się różnią?
W pierwszej kolejności ważne jest, aby zrozumieć, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma systemami. Wentylacja mechaniczna to układ wentylacji, w którym ruch powietrza jest wymuszony za pomocą mechanicznych urządzeń (rekuperatorów). Działa on niezależnie od warunków atmosferycznych. Natomiast wentylacja grawitacyjna polega na samoczynnym wyprowadzaniu powietrza na zewnątrz budynku dzięki ruchom konwekcyjnym (wzrostowi temperatury) i różnicy ciśnień. Jest obecna w większości starych budynków.
Jaka wentylacja do domu? Mechaniczna czy grawitacyjna?
Co sprawdzi się lepiej – wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna? Wentylacja mechaniczna jest bardziej efektywna pod względem jakości powietrza i kontroli przepływów powietrza. Żeby sprawnie działała, nie trzeba wietrzyć pomieszczenia. Unikniesz więc marznięcia zimą przy otwartym oknie czy słuchania hałasu z ulicy. Rekuperacja wymaga montażu przez profesjonalną firmę instalacyjną, jednak jest to ważny krok do lepszego zdrowia wszystkich domowników.
Wentylacja grawitacyjna nie wymaga ekipy montażowej, ponieważ działa dzięki infiltracji powietrza. Jest to tak zwana „wentylacja naturalna”, gdyż powietrze dostaje się do domu przez nieszczelne okna i drzwi. Nie jest to oczywiście wystarczające, więc trzeba często wietrzyć pomieszczenie – nawet gdy pogoda nie zachęca do otwierania okien. Powietrzne nie jest w żaden sposób oczyszczane, zatem wraz z nim do budynku dostają się zanieczyszczenia, smog i alergeny.
Zastosowanie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej
- Wentylacja mechaniczna jest popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych domach energooszczędnych, gdzie szczelność budynku i jakość powietrza są priorytetem.
- Wentylacja grawitacyjna nadaje się do tradycyjnych domów, które nie są całkowicie szczelne. Jej skuteczność zależy od różnicy temperatur oraz ciśnień. Pomimo braku mechanizmów sterowania i niewielkich kosztów początkowych, z czasem może być niewystarczająca, szczególnie w niesprzyjających warunkach pogodowych.
Rozwiązanie na miarę – wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?
Co jest lepszym wyborem – wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna? Jak już pisaliśmy wyżej, wentylacja grawitacyjna sprawdza się tylko w nieszczelnych budynkach. Jednak nawet w starszych domach coraz częściej się od niej odchodzi. Dlaczego? Nieszczelne okna, bez których ten typ wentylacji nie ma racji bytu, przyczyniają się nie tylko do obniżenia komfortu, ale także podwyższenia rachunków. Wielu właścicieli woli więc zamienić stolarkę aluminiową na nowszą i wprowadzić wentylację mechaniczną.
Rekuperacja dla domu sprawdza się przede wszystkim w nowych budynkach. Najlepiej jej wdrożenie zaplanować już na etapie budowy nieruchomości. Nie znaczy to jednak, że nie ma możliwości wprowadzenia wentylacji mechanicznej do już stojącego domu.
Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna – podsumowanie
Jaka jest różnica między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną? Wentylacja mechaniczna jest preferowana w nowoczesnych, dobrze izolowanych domach ze względu na efektywność i wysoką jakość powietrza. Wentylacja grawitacyjna jest częściej używana w starszych, mniej szczelnych budynkach. Wybór między tymi dwoma zależy od potrzeb użytkownika i rodzaju budynku.