Wentylacja do domku jednorodzinnego – jaką wybrać?
Wentylacja w domku rodzinnym – dlaczego jest tak ważna?
W czasie planowania nieruchomości nie warto zapominać o wyborze wentylacji domku jednorodzinnego. Dlaczego to takie ważne? W mieszkaniu spędzamy większą część naszego czasu. Śpimy w nim, wypoczywamy, a niekiedy również pracujemy i się uczymy. Brak dostępu świeżego powietrza w domu nie wpłynie dobrze na nasze samopoczucie ani tym bardziej efektywność. Jeśli zabraknie sprawnej wentylacji, może to doprowadzić również do rozwoju grzybów i roztoczy.
Jak mówią przepisy budowlane, wentylacja w domu jednorodzinnym musi odprowadzać zużyte powietrze z łazienki, toalety, kuchni, kotłowni czy spiżarni. Świeże powietrze musi być doprowadzone do wszystkich pomieszczeń domu. Co ważne, pomiędzy tymi częściami nieruchomości powinien być zachowany dobry przepływ powietrza, na przykład dzięki kratkom wentylacyjnym czy otworom w drzwiach.
Wentylacja do domku jednorodzinnego – jaką wybrać?
Możemy wymienić dwa rodzaje wentylacji do domu jednorodzinnego. Jaką wybrać – mechaniczną czy grawitacyjną?
Wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym
Tradycyjna wentylacja (inaczej: wentylacja naturalna lub grawitacyjna) jeszcze do niedawna była najpopularniejszym rodzajem wentylacji. Wciąż sprawdza się w starych budynkach, w których jest stały nawiew świeżego powietrza przez nieszczelności w oknach czy drzwiach wejściowych. Jej działanie opiera się na różnicy temperatur powietrza wewnątrz domu i na zewnątrz. Oczywiście wentylacja grawitacyjna działa najlepiej zimą, kiedy te różnice są największe. Latem nie sprawdza się najlepiej, więc konieczne jest częste wietrzenie.
Uszczelnienie drzwi i okien oczywiście wpłynie negatywnie na grawitacyjną wymianę powietrza. Można jednak temu częściowo zaradzić, montując nawiewniki w oknach.
Wentylacja mechaniczna w domku jednorodzinnym
Rekuperacja (wentylacja mechaniczna) w domku jednorodzinnym działa w sposób wymuszony przez wentylatory, a więc niezależnie od temperatury na zewnątrz. Sprawdza się doskonale w budynkach energooszczędnych. Nie są potrzebne kominy wentylacyjne ani kanały wentylacyjne, które są konieczne do poprawnego działania wentylacji naturalnej. W każdej chwili możesz regulować dopływ dobrej jakości powietrza w domu. Centrala wentylacyjna działa bardzo cicho, więc nie musisz się martwić, że będzie przeszkadzać Ci w czasie pracy.
Kiedy zainstalować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?
Rekuperatory sprawdzają się w każdym budynku mieszkalnym. Najlepiej oczywiście przemyśleć ich wprowadzenie jeszcze na pierwszym etapie tworzenia projektu domu. Wtedy inwestycja będzie najbardziej opłacalna i najwygodniejsza. Nie znaczy to jednak, że instalacja wentylacyjna nie może być zamontowana w starym budynku. Warto wprowadzić system wentylacyjny, jeśli planujesz docieplenie domu lub gruntowny remont.
Podsumowanie
Jaką wentylację do domu jednorodzinnego wybrać? W wielu budynkach wciąż wykorzystywana jest wentylacja naturalna ze względu na niski koszt. Niestety sprawność wentylacji naturalnej zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych i różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Strumień powietrza nawiewa do pomieszczeń głównie dzięki nieszczelnościom, których większość osób stara się unikać w nowoczesnych budynkach. O wiele lepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym, która nie jest uzależniona od warunków zewnętrznych. Warto wprowadzić ją jeszcze na etapie projektowania nieruchomości. Rekuperacja dla domu sprawdza się również w starszych budynkach.