BLOG/PORADNIK / Wentylacja centralna – co warto wiedzieć?

Wentylacja centralna – co warto wiedzieć?

Rosnąca świadomość w kwestii powietrza

 

Rosnąca świadomość w kwestii powietrza Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wykorzystywana w budownictwie mieszkalnym to gałąź branży HVAC, w której możemy odnotować coraz intensywniejszy rozwój. Jakość powietrza w pomieszczeniach ma dla nas większe znaczenie niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Rozwój zarówno świadomości użytkowników, jak i postęp w technologii stosowanych urządzeń pozwala na wszechstronne wykorzystanie dostępnych na rynku rekuperatorów.

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy się opłaca? 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy się opłaca? Zastosowanie wentylacji mechanicznej w różnego rodzaju obiektach, od domków jednorodzinnych, przez biura, po hale magazynowe czy obiekty użytkowe wiąże się z szeregiem korzyści.

Jedną z głównych zalet zastosowania centralnej wentylacji mechanicznej jest możliwość zaoszczędzenia ok. 25% kosztów poniesionych z tytułu ogrzewania budynków. Ogrzane powietrze, które mamy w pomieszczeniu, dzięki centrali wentylacyjnej bierze udział w procesie rekuperacji. Ciepło, które normalnie zostałoby usunięte przez otwarte okna lub przewód kominowy, zostanie wykorzystane do ogrzania świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczenia.

Czyste powietrze dzięki filtrom

 

Centrale wentylacyjne marki VENTS umożliwiają dostosowanie pracy właśnie na podstawie wskazań czujników CO₂. Mamy również możliwość dopasowania stopnia filtracji do naszych potrzeb. Obecnie w centralach wentylacyjnych stosowane są standardowo filtry minimum klasy G4. Dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są filtry od klasy F7, po filtry HEPA cechujące się skutecznością filtracji do 99,95%. Istnieją również produkty z wkładem węglowym, który dodatkowo pozwala na zniwelowanie nieprzyjemnych zapachów.

Nie tylko dla płuc

 

Stała cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach skutecznie przyczyni się do wyeliminowania problemów związanych z występowaniem grzybów czy pleśni. Również dokuczliwe, dla wielu osób, przeciągi nie występują podczas korzystania z wentylacji mechanicznej.

Zamknięte okna niwelują ryzyko włamań, redukują hałas, który przy standardowym wietrzeniu, mógłby okazać się uciążliwy. Dodatkowo unikniemy także ryzyka przedostania się do pomieszczeń niechcianych owadów. 

 

Warunki Techniczne 2021, a wentylacja mechaniczna.

Warto wiedzieć jak aktualnie wyglądają przepisy dotyczące wentylacji mechanicznej. Ostatnio wprowadzone zmiany mogą mieć duży wpływ na decyzje o zastosowaniu rekuperacji w danym obiekcie. Bardzo ważne są obowiązujące od 1 stycznia Warunki Techniczne 2021, szczególnie dla osób, które planują budowę domu lub aktualnie starają się o pozwolenie na budowę.

Kluczową sprawą jest obniżenie wartości wskaźnika energii pierwotnej EP danego budynku z 95 do 70 kWh/m² na rok. Wskaźnik EP określa ilość nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację oraz na podgrzanie ciepłej wody użytkowej.

Co za tym idzie, mają na niego wpływ zastosowane materiały o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła (U) oraz rodzaj zamontowanej wentylacji. Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją) dużo łatwiej będzie nam spełnić wymogi Warunków Technicznych 2021.

 

Przede wszystkim dobry projekt.

O zastosowaniu wentylacji mechanicznej najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania. Dzięki takiemu działaniu Inwestor jest w stanie uniknąć dodatkowych nieprzewidzianych kosztów związanych z przeróbkami potrzebnymi do montażu systemu wentylacji. Zapewniając wymaganą grubość izolacji na stropie, rozprowadzimy w niej kanały wentylacyjne. Nie grozi nam również ryzyko, że dojdzie do kolizji kanałów wentylacyjnych z innymi, wcześniej zaprojektowanymi lub wykonanymi instalacjami sanitarnymi.

Dzięki przemyślanej wentylacji mechanicznej możemy sporo zaoszczędzić. Unikniemy konieczności budowania dodatkowych kanałów czy szachtów wentylacyjnych. Zrezygnujemy z montażu rozszczelnionych okien lub nawiewników w nich, a część z okien może być nieotwieralna. Wszystkie te aspekty pozwolą nam zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również przestrzeń, która zawsze stanowi deficyt przy montowaniu instalacji.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu wentylacji mechanicznej?

 

Dobry projekt to dopiero pierwszy krok do sukcesu w posiadaniu efektywnej i sprawnie działającej wentylacji mechanicznej. Nie mniej ważnym, a może warto pokusić się o stwierdzenie, że ważniejszym aspektem, jest sposób wykonania całej instalacji. Nawet najlepszy projekt może nie sprawdzić się w praktyce, jeżeli został wykonany niepoprawnie.

Bardzo ważne jest, aby kanały były odpowiednio zaizolowane. Znaczenie ma grubość izolacji dostosowana do otoczenia oraz jej szczelność. Pozwoli to zapobiec kondensacji pary wodnej na wewnętrznych lub zewnętrznych ściankach kanałów wentylacyjnych, jak również w znaczny sposób ograniczy straty ciepła. 

Trzeba też zwrócić uwagę na średnice kanałów. Za małe przekroje rur powodują większe prędkości powietrza w kanałach. To może skutkować większą emisją hałasu, który w dłuższym okresie z pewnością okaże się uciążliwy dla użytkowników. Przy decyzji o wyborze kanałów, jeśli jest to możliwe, starajmy się unikać stosowania przewodów elastycznych. Za długie odcinki z wykorzystaniem tego typu kanałów najczęściej powoduje znaczne zwiększenie się oporów w instalacji, przez co centrala traci możliwość zapewnienia odpowiedniej ilości powietrza. 

Istotną sprawą jest odpowiednie umiejscowienia samej centrali. Urządzenie powinno stać w przestrzeni ogrzewanej lub bardzo dobrze zaizolowanej. W przeciwnym wypadku narażamy się na wykraplanie wody na obudowie centrali. Zbyt niska temperatura otoczenia może również wpływać na spadek efektywności samego urządzenia. 

Powinniśmy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dostępu do samej centrali. Producenci podają minimalne odległości, które musi zachować centrala od poszczególnych elementów otaczającej ją infrastruktury. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku konieczności serwisowania urządzenia.

 

Konserwacja wentylacji mechanicznej.

Mając odpowiedni projekt oraz dobrze wykonaną instalację wentylacji mechanicznej pozostaje nam jeszcze odpowiednie serwisowanie, aby w pełni cieszyć się sprawną i efektywną rekuperacją w naszym budynku. Regularne czyszczenie podzespołów urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych awarii.

Dużą uwagę warto zwrócić na kontrolę zabrudzenia filtrów. Zbyt długi okres pomiędzy ich konserwacją lub wymianą, będzie znacząco oddziaływać na wydajność urządzenia i mocno wpłynie na komfort użytkowników.

 

Wentylacja w nowoczesnym wydaniu.

Połączenie rekuperatora wyposażonego w multifunkcyjny system sterowania z system kanałów elastycznych FlexiVent umożliwia stworzenie nowoczesnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która będzie energooszczędna, cicha i całodobowo zadba o komfort wszystkich domowników.

Jak może wyglądać rekuperacja w Twoim domu?
Przekonaj się na przykładzie naszej
wirtualnej makiety
Jak zabrać się za rekuperację?
Z nami to łatwizna!