BLOG/PORADNIK / Wentylacja centralna, a zdecentralizowana – jaka jest różnica?

Wentylacja centralna, a zdecentralizowana – jaka jest różnica?

Rekuperacja to jedna z najlepszych innowacji, którą możesz wprowadzić do domu lub firmy. Jednak co sprawdzi się lepiej – wentylacja centralna czy zdecentralizowana? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od Twoich potrzeb, cech budynku oraz kosztów, które chcesz przeznaczyć na inwestycję. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jaka jest różnica między wentylacją zdecentralizowaną a centralną.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – zadbaj o jakość powietrza w Twoim domu

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na wprowadzenie znacznych oszczędności i zadbanie o dobro środowiska naturalnego. Rekuperatory zapewniają równomierne rozprowadzenie powietrza w budynku, co przyczynia się do utrzymania stałej temperatury i wilgotności powietrza. Nie trzeba wietrzyć pomieszczeń, co zapobiega uciekaniu ciepła w chłodniejszych porach roku i przenikanie gorącego powietrza latem. Rekuperacja dla domu zapewnia także lepsze samopoczucie domowników. Powietrze jest wyższej jakości, co jest bardzo ważne w przypadku alergików.

Wentylacja centralna a zdecentralizowana – różnice

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że w budynkach stosuje się wentylację grawitacyjną (która opiera się tak naprawdę na nieszczelnościach) oraz mechaniczną z odzyskiem ciepła. Kiedy jednak zdecydujesz się już na rekuperację, pozostanie jeszcze dokonać wyboru między wentylacją centralną a zdecentralizowaną.

Centralna wentylacja

System wentylacji centralnej opiera się na działaniu centrali wentylacyjnej i sieci kanałów. Jeden wentylator zapewnia tu nawiew powietrza, a drugi – wyciąg. W wymienniku ciepła zużyte powietrze przekazuje swoje ciepło powietrzu z zewnątrz. Oprócz tego znajdują się tu filtry oczyszczające powietrze oraz ewentualnie elektryczna nagrzewnica.

Centrala sama w sobie nie jest przydatna, jeśli nie ma systemu kanałów, który pozwala jej połączyć się z różnymi pomieszczeniami. Potrzebne są też dwa przewody, które łączą centralę z zewnętrznym powietrzem. Każde pomieszczenie musi mieć co najmniej jeden kanał powietrzny, który wyprowadza powietrze na zewnątrz lub wprowadza świeże powietrze do pomieszczenia. Ważne jest także zapewnienie przepływu powietrza między pokojami, w których wprowadzane jest powietrze a pomieszczeniami, z których jest wyciągane.

Zdecentralizowana wentylacja

Rekuperacja zdecentralizowana działa na bardzo podobnej zasadzie, co centralna wentylacja. Różnica polega na tym, że nie jest konieczne rozprowadzanie kanałów po całym budynku. W dużym skrócie można powiedzieć, że każdy pokój ma swój osobny minirekuperator. Instalacja takiego systemu jest dość prosta. Nie dochodzi także do strat ciepła w kanałach wentylacyjnych (można więc liczyć na mniejsze rachunki za prąd).

Zdecentralizowana wentylacja ma jednak swoje wady. Pierwszą jest konieczność monitorowania i konserwacji każdego urządzenia wentylacyjnego z osobna. Wiąże się to niestety z poświęceniem większej ilości czasu. Małe rekuperatory ograniczają też miejsce w pomieszczeniach.

Podsumowanie

Jeśli zdecydowałeś/aś się na rekuperację do domu, być może zastanawiasz się, co sprawdzi się lepiej – wentylacja centralna czy zdecentralizowania. Wbrew pozorom oba te systemy nie różnią się od siebie tak bardzo. Centralna wentylacja opiera się na działaniu jednej jednostki centralnej i systemu kanałów, które zapewniają wymianę powietrza w pomieszczeniach. Z kolei rekuperacja zdecentralizowana polega na tym, że w każdym pomieszczeniu umieszcza się osobne miniaturowe rekuperatory.

Jak może wyglądać rekuperacja w Twoim domu?
Przekonaj się na przykładzie naszej
wirtualnej makiety
Jak zabrać się za rekuperację?
Z nami to łatwizna!