BLOG/PORADNIK / Rekuperacja do mieszkania – jaką wybrać?

Rekuperacja do mieszkania – jaką wybrać?

Obecnie coraz więcej konsumentów stara się korzystać z rozwiązań przyjaznych środowisku. Nie dziwi więc to, że rekuperacja do mieszkania cieszy się taką popularnością. Dzięki wentylacji mechanicznej zadbasz o jakość powietrza wewnątrz budynku bez konieczności częstego otwierania lub rozszczelniania okien. Ma to wpływ nie tylko na Twój komfort cieplny, ale także na obniżenie rachunków za prąd. Jednak rekuperator rekuperatorowi nierówny. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jaką rekuperację wybrać.

Jaka rekuperacja do mieszkania?

Możemy wyróżnić kilka typów rekuperatorów na podstawie ich wymiennika:

  • rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym,
  • rekuperatory z wymiennikiem obrotowym,
  • rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym,
  • rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym.

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym

Rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym są najczęściej wybierane w gospodarstwach domowych. Ich konstrukcja jest dość prosta, a przy tym są tanie w produkcji. Wymiennik jest skonstruowany z małych płyt ze stali lub tworzyw sztucznych, którymi krzyżowo przepływają strumienie powietrza. Sprawność takiego wymiennika wynosi od 50 do 80%. Nie trzeba doprowadzać dodatkowej energii spoza układu, co jest główną zaletą tych rekuperatorów. Niestety są dość podatne na szronienie w temperaturach niższych niż -5°C. W Polsce nie ma to większego znaczenia, choć ten system rekuperacji nie sprawdza się z oczywistych względów w krajach o chłodniejszym klimacie.

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym

Rekuperatory z wymiennikiem obrotowym są droższe niż te z wymiennikiem krzyżowym. W tym systemie wentylacji świeże powietrze częściowo miesza się z powietrzem zużytym (ciepłym). Odzysk ciepła wynosi od 70 do 90%. Takie urządzenia mogą odzyskiwać wilgoć z powietrza wyrzucanego, co zapobiega wysuszaniu powietrza w pomieszczaniu zimą. Wewnątrz rekuperatora nie osadza się szron, więc jest odporny na działanie niskich temperatur.

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym działa na podobnej zasadzie, co rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym. Jednak w tym typie urządzenia ciepłe i zimne powietrze przepływa w przeciwnych kierunkach obok siebie (przeciwprądowo). Odzysk ciepła w takim systemie wynosi do 95%, co sprawia, że rekuperatory tego typu są uważanie za urządzenia najnowszej generacji. Nie są podatne na szronienie. Cechują się też większą szczelnością niż urządzenia z wymiennikiem obrotowym.

Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym

Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym działa na podobnej zasadzie, co urządzenie z wymiennikiem przeciwprądowym. Różnica polega na tym, że odzyskuje ze strumienia powietrza wywiewanego nie tylko energię cieplną, ale także część wilgoci. Dzięki temu można jeszcze lepiej regulować wilgotność w budynku. Sprawdza się szczególnie zimą, kiedy powietrze jest dość suche. Odzysk ciepła wynosi od 75% do 90%,jednak biorąc pod uwagę odzysk wilgoci, sprawność tego wymiennika przewyższa 100%. Oprócz tego znika problem szronienia.

Jaki rekuperator do mieszkania – stojący, podwieszany czy wiszący?

Jaki rekuperator do mieszkania sprawdzi się najlepiej – stojący, podwieszany czy wiszący? Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia oraz tego, ile masz wolnego miejsca. Rekuperatory podwieszane są montowane pod sufitem. Jest także możliwość umieszczenia ich w sufitach podwieszanych. Z kolei rekuperatory stojące (montowane na podłodze) i wiszące (montowane na ścianie) najczęściej są instalowane w pomieszczeniach technicznych, takich jak kotłownia, jednak możemy je także bezproblemowo umieścić w zabudowie meblowej np. w wiatrołapie czy garderobie.

Podsumowanie

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się rekuperacja. Jaką wybrać, żeby zapewnić sobie największe korzyści? Zależy to od typu nieruchomości, Twoich potrzeb, budżetu, który chcesz przeznaczyć na inwestycję, a nawet… strefy klimatycznej. Niektóre typy (z wymiennikiem krzyżowym) źle znoszą niskie temperatury. Na szczęście w Polsce jest niewielkie prawdopodobieństwo zaszronienia, więc nie musisz się tym martwić.

Ważny jest także sposób montażu rekuperacji. To, czy warto wybrać rekuperator wiszący, podwieszany czy stojący zależy od pomieszczenia, w którym chcesz zamontować urządzenie oraz tego, ile masz wolnego miejsca.

Rekuperacja w domu przynosi wiele korzyści w porównaniu z wentylacją grawitacyjną. Ważne jest jednak, by prawidłowo zamontować odpowiedni typ urządzenia. Jeśli nie masz pewności, jaka rekuperacja w Twoim mieszkaniu sprawdzi się najlepiej, zapraszamy do kontaktu!

Jak może wyglądać rekuperacja w Twoim domu?
Przekonaj się na przykładzie naszej
wirtualnej makiety
Jak zabrać się za rekuperację?
Z nami to łatwizna!