BLOG/PORADNIK / Jak się pozbyć wilgoci z domu? Jakie są przyczyny?

Jak pozbyć się wilgoci z domu? Jakie są przyczyny?

Jak się pozbyć wilgoci z domu? Nadmierna wilgoć jest poważnym problemem, który ma wpływ nie tylko na zdrowie mieszkańców, ale też może sprzyjać pogorszeniu stanu technicznego budynku. Zbyt dużo wilgoci w budynkach mieszkalnych powoduje między innymi pojawienie się groźnej dla zdrowia pleśni, nieprzyjemnego zapachu stęchlizny i może wpływać na nasilenie alergii. Dowiedz się, jak usunąć wilgoć ze ściany i jak skutecznie osuszyć wnętrza. Rekuperacja może pomóc w rozwiązaniu tego problemu!

Wilgoć w domu – przyczyny

Zanim dowiesz się jak pozbyć się wilgoci w domu, w pierwszej kolejności poznaj możliwe przyczyny, które mogą wpływać na jej manifestację. Głównym powodem gromadzenia się wilgoci w domu jest nieprawidłowa wentylacja. Zły obieg powietrza w pomieszczeniach utrudnia odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Sama wilgoć pojawia się w pod wpływem codziennych czynności: gotowania, oddychania, prania i czynności higienicznych. Przy złej wentylacji, wilgotne powietrze zatrzymuje się wewnątrz budynku. Osiada na ścianach, szybach i innych powierzchniach tworząc mokre plamy. Kolejnym z powodów pojawienia się nadmiernej wilgoci w budynkach mieszkalnych mogą być nieszczelne okna, drzwi, dach lub inne instalacje. Finalnie – duże zawilgocenie może również być spowodowane brakiem odpowiedniej izolacji termicznej domu lub błędów konstrukcyjnych (np. nieszczelnych fundamentów).

Wilgoć w domu – objawy

Objawy nadmiernej wilgoci w domu dzieli się na dwa rodzaje: wilgoć powierzchniową i kondensacyjną, która powstaje wskutek różnicy temperatury między powietrzem a powierzchnią, na której gromadzi się para wodna. Do najczęściej występujących objawów wilgoci w domu zaliczamy np.:

  • pojawienie się grzybów i pleśni na ścianach,
  • charakterystyczny zapach stęchlizny,
  • skraplanie się pary wodnej na szybach lub lustrach,
  • nasilenie się problemów alergicznych,
  • powierzchowne uszkodzenia farb, tynków i innych materiałów konstrukcyjnych.

Wilgoć na ścianie – jak się pozbyć mokrych plam?

Brak reakcji na pierwsze objawy pojawienia się wilgoci w domu może prowadzić do rozwoju pleśni i niszczenia konstrukcji budynków (w pierwszej kolejności tynków, później głębszych struktur). Aby nie dopuścić do kosztownych zniszczeń, należy szybko wprowadzić działania zaradcze. Jak pozbyć się wilgoci ze ściany? Jeżeli problem leży w nieskutecznej wentylacji, mamy rozwiązanie!

Rekuperacja – skuteczny sposób na walkę z wilgocią

Rekuperacja to ekologiczny system wentylacji mechanicznej z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, eliminuje wilgoć oraz przyczynia się do generowania oszczędności energetycznych. System na bieżąco wymienia powietrze wewnątrz domu na świeże, które jest dodatkowo filtrowane. To dobra opcja dla osób, które zmagają się z problemami ze strony układu oddechowego: astmatyków lub alergików. Niektóre systemy nowoczesnej rekuperacji są wyposażone w dodatkową opcję regulacji wilgotności, dzięki której użytkownik może samodzielnie decydować o poziomie wilgotności, który będzie dla niego komfortowy.

Jak się pozbyć wilgoci z domu? Jedną ze skutecznych metod usunięcia tego problemu jest rozważenie montażu nowoczesnego systemu rekuperacji. W naszej ofercie znajduje się rekuperacja dla domu szyta na miarę Twoich potrzeb!

Jak może wyglądać rekuperacja w Twoim domu?
Przekonaj się na przykładzie naszej
wirtualnej makiety
Jak zabrać się za rekuperację?
Z nami to łatwizna!