Jak oszczędzić ciepło w domu i mieszkaniu
Ceny ogrzewania ciągle idą w górę i stanowią duży wydatek dla gospodarstw domowych. Straty ciepła w budynkach to coś, czemu łatwo możesz zapobiec – istnieją na to skuteczne sposoby! Sprawdź nasze propozycje i dowiedz się, jak zatrzymać ciepło w domu.
Jak ucieka ciepło z domu? I dlaczego tak się dzieje?
Co przyczynia się do utraty ciepła w budynkach? Zazwyczaj wpływają na to tzw. mostki termiczne, czyli niechciane luki, przez które obiekt traci ciepło. Na ich skutek dochodzi do nieszczelności w izolacji cieplnej, co prowadzi do przemarzania narożników. Mostki cieplne znajdują się także w miejscach połączeń stropu ze ścianami oraz nad piwnicami. Należy pamiętać, że ciepłe powietrze zawsze idzie ku górze i przenika przez nieogrzane elementy konstrukcyjne, co powoduje kolejne straty energii.
Jak ucieka ciepło z domu? Odbywa się to także przez szczeliny na styku okien, drzwi oraz ścian. Inną przyczyną strat ciepła mogą być nieszczelności powstałe na skutek niewłaściwie zaizolowanych fundamentów czy też pęknięcia na ścianach. Na wychłodzenie domu wpływać mogą również źle zamontowane urządzenia takie, jak systemy wentylacyjne.
Straty ciepła w budynkach – gdzie ucieka ciepło z domu?
Gdzie ucieka najwięcej ciepła z domu? Zdecydowanie największy udział w utracie ciepła mają takie powierzchnie, jak okna, ściany oraz dach. Procentowy rozkład straty ciepła w budynkach wygląda następująco:
- najwięcej, bo nawet do 30% ciepła ucieka przez dach,
- szacuje się, że około 20-25% ciepła ucieka przez ściany i narożniki,
- okna i drzwi powodują utratę ciepła w 10-20%,
- przez piwnice i fundamenty tracimy od 10% do 15% ciepła,
- przyczyniać się do tego mogą także pozostałe elementy budynków, jak np. kominy.
Jak zatrzymać ciepło w domu? Sprawdzone sposoby
Na szczęście można zapobiegać stratom ciepła w budynkach. Do skutecznych i sprawdzonych sposobów należą następujące triki:
- regularne odpowietrzanie grzejników, a także systematyczne czyszczenie ich z osiadłego kurzu, także w trudniej dostępnych zakamarkach,
- odsłanianie kaloryferów – ważne, by grzejniki nie były zasłonięte takimi elementami, jak meble, firanki czy zasłony, lepiej wybierać także modele kaloryferów bez dekoracyjnych osłon, które również przyczyniają się do oddawania ograniczonej ilości ciepła,
- korzystanie z zaworów termostatycznych i regulowanie temperatury w pomieszczeniach na czas naszej nieobecności – ważne, by nie zakręcać grzejników całkowicie, a jedynie obniżać temperaturę, gdy na dłużej wychodzimy z domu,
- uszczelnienie drzwi i okien – jeśli problemem są stare uszczelki, należy je wymienić; czasami wystarczy wyregulowanie okuć i przeciągi mamy z głowy.
Dlaczego warto zatrzymywać ciepło?
Nikt nie lubi płacić wysokich rachunków, a te za ogrzewanie zazwyczaj należą do najdroższych. Aby nie przepłacać co roku w sezonie grzewczym, wystarczy naprawdę niewiele wysiłku z naszej strony. Pamiętaj, że wystarczy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o zaledwie 1 stopień, by rachunki stały się niższe. Oszczędność pieniędzy to więc najważniejsza zaleta, jaka wiąże się z utrzymywaniem ciepła w domu.
Najskuteczniejszą metodą, która na wiele lat obniży opłaty za ogrzewanie w domu, jest wykonanie zaawansowanej termomodernizacji budynku oraz wyposażenie go w nowoczesne urządzenia będące źródłami ciepła. Doskonale sprawdza się tutaj rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza w celu jego ponownego wykorzystania. Dzięki rekuperatorom zyskujesz nie tylko spore oszczędności w kosztach ogrzewania domu, ale także świeże powietrze, oczyszczone z kurzu i alergenów.
Interesuje Cię rekuperacja dla domu? Zapraszamy do nas – oferujemy szeroką gamę rekuperatorów wraz z systemem wentylacyjnym FlexiVent oraz wszystkie niezbędne akcesoria, które stworzą efektywną rekuperację dla każdego domu!
Jak utrzymać ciepło w domu – podsumowanie
Wiesz już, gdzie ucieka ciepło z domu i co należy robić, by zapobiegać wychłodzeniu pomieszczeń. Jeśli szukasz rozwiązania na stałe, które zadba o obniżenie rachunków i komfort mieszkania, rekuperacja może być dla Ciebie najlepszą opcją. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten temat, skontaktuj się z nami, a kompleksowo doradzimy i podpowiemy, jakie rozwiązanie pasuje do Twoich potrzeb!