BLOG/PORADNIK / Centrale wentylacyjne i system FlexiVent

Domowa rekuperacja – centrale wentylacyjne i system FlexiVent

Budowa energooszczędnego budynku

 

Budowa energooszczędnego budynku wiąże się z wyposażeniem go w nowoczesny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System wentylacyjny montujemy w budynku na etapie prac ogólnobudowlanych, dlatego warto zaprojektować go wraz z innymi instalacjami lub przynajmniej przemyśleć wcześniej najważniejsze aspekty instalacji, takie jak lokalizacja centrali wentylacyjnej. Wcześniejsze zaprojektowanie wentylacji mechanicznej gwarantuje też maksymalne obniżenie kosztów inwestycyjnych, chociażby poprzez zrezygnowanie z kominów wentylacji grawitacyjnej.

Budowa systemu FlexiVent

 

System FlexiVent składa się z karbowanych i giętkich przewodów wentylacyjnych mających za zadanie rozprowadzenie czystego powietrza po budynku oraz usunięcie zużytego. Przewody fi 75 mm wykonane są z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE), dwuścienna budowa zapewnia dużą wytrzymałość. Dzięki temu przewody można układać w wylewkach betonowych posadzek, stropach i w bruzdach ścian. Dzięki zastosowaniu HDPE do ich budowy przewody te mają także znacznie lepsze właściwości akustyczne i izolacyjne niż ich metalowe odpowiedniki. Niewielkie gabaryty systemu sprawiają, że idealnie nadaje się on także do montażu w sufitach podwieszanych oraz zabudowie GK. Rury Flexi występują w dwóch kolorach: niebieskim (FlexiVent 01755000) oraz zielonym (FlexiVent 0101755000) z powłoką o właściwościach antystatycznych, antybakteryjnych oraz antygrzybicznych. Powłoka antystatyczna utrudnia osadzanie się kurzu w kanałach, a gładka powierzchnia ułatwia ich ewentualne czyszczenie. Domieszka jonów cynku zapewnia działanie antybakteryjnie i skutecznie przeciwdziała pojawieniu się grzybów. Elementami uzupełniającymi system jest szeroka gama rozdzielaczy i skrzynek rozprężnych. Ponad 22 rodzaje gotowych rozdzielczy oraz 4 skrzynki rozprężne wykonane z wysokiej jakości polipropyleniu, zapewniają wieloletnią trwałość instalacji. Wysokość rozdzielaczy to tylko 83 mm, dzięki czemu bez problemu zostaną przykryte pod wylewką. Przemyślane zaprojektowanie wszystkich elementów, gwarantuje jego cichą, niezauważalną pracę. Ponadto w systemie FlexiVent jest szereg akcesoriów umożliwiający jego szybki i prosty montaż w każdym budynku.

Jaką centralę wentylacyjną wybrać?

 

System FlexiVent gwarantuje prosty montaż i cichą pracę instalacji, z kolei centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła zapewni odpowiednią ilość powietrza i zadba o jego jakość.

Podstawowy podział central jest uzależniony od typu wymiennika ciepła – najpopularniejsze to przeciwprądowy i obrotowy, każdy z tych wymienników ma swoje zalety, które warto poznać przed wyborem centrali. Centrale występują też w wielu wersjach ze względu na sposób montażu oraz układ króćców. Kolejnym podziałem jest ich wielkość- czyli ilość powietrza, które mogą sprowadzić do budynku.

Poniżej przegląd central wentylacyjnych Vents Group z odzyskiem ciepła dla domów jednorodzinnych:

 • Wymiennik przeciwprądowy:

  • VUT 160/250/350/550 VB EC A21 – króćce do góry, montaż stojący lub podwieszony do ściany,

  • VUT  300/400/700 HB/ HBE EC A21 – króćce na boki, montaż stojący lub podwieszany,

  • VUT 160/350 PB EC A21 –  króćce na boki, montaż podwieszany.

 • Wymiennik obrotowy:

  • VUTR 280/400/600 VE EC A21 – króćce do góry, montaż stojący lub podwieszony do ściany,

  • VUTR 250/350/650 PE EC A21 –  króćce na boki, montaż podwieszany.

 

Wyposażenie centrali wentylacyjnej.

Wszystkie powyższe centrale wyposażone są w automatykę A21. Umożliwia ona maksymalne dopasowanie pracy centrali do potrzeb użytkownika. W standardzie centrala może pracować według harmonogramu tygodniowego, dzięki czemu obniżone zostanie do minimum zużycie energii elektrycznej. Ponadto jej praca może być uzależniona od wskazań dodatkowych czujników jakości powietrza – CO2, wilgotności, lotnych związków organicznych czy pyłów PM 2,5 oraz PM 10.

Centralę możemy także doposażyć w nagrzewnice: wstępną – zabezpieczającą wymiennik przed przegrzaniem, lub wtórną, która dogrzeje powietrze za centralą do ustawionej przez użytkownika temperatury. System można też doposażyć w chłodnicę kanałową, która we współpracy z agregatem zapewni przyjemną temperaturę powietrza wewnątrz budynku w okresie letnim.

Połączenie systemu kanałów elastycznych FlexiVent wraz z centralą wentylacyjną z serii VUT, umożliwia stworzenie nowoczesnego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który będzie energooszczędny, cichy i całodobowo zadba o komfort wszystkich domowników.

Jak może wyglądać rekuperacja w Twoim domu?
Przekonaj się na przykładzie naszej
wirtualnej makiety
Jak zabrać się za rekuperację?
Z nami to łatwizna!