BLOG/PORADNIK / Antysmogowe moduły filtracyjne a program czyste powietrze

Rekuperacja na straży czystego powietrza w domu

Postaw na czyste środowisko

 

Około 80% całej energii zużywanej w budynkach jest wykorzystywane na ogrzewanie, a przez tradycyjne wietrzenie energia ta jest marnotrawiona. Rozwiązanie wentylacyjne z odzyskiem ciepła zapewnia dostęp do świeżego powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności otwierania okien przy minimalnym zużyciu energii. Nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie energooszczędnej przestrzeni w pracy jak i w domu. Pozwala to na zachowanie nieodnawialnych zasobów naturalnych i spowolnienie zmian klimatycznych bez zaniedbania własnego komfortu, a wręcz przeciwnie – jeszcze go podnosząc.

Wprowadzając takie technologie do urządzeń wentylacyjnych, dążymy do racjonalnego zużycia energii nawet na poziomie przemysłowym. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła obniża koszty ogrzewania nawet o 30% oraz zmniejsza wartość wskaźnika energii pierwotnej. Wentylacja mechaniczna daje gwarancje dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza oraz usunięcia dwutlenku węgla. Powietrze jest w standardzie filtrowane. Wszystkie rozwiązania konstrukcyjne, leżące u podstaw energooszczędnej wentylacji Vents, są przyjazne dla środowiska i znacznie obniżają rachunki za media. Dodatkowo program rządowy „Czyste powietrze” obejmuje wymianę wentylacji i uznaje wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła jako system energooszczędny i dbający o środowisko.

Wentylacja mechaniczna na straży czystego powietrza

Ilość powietrza ustalamy w zależności od naszego planu dnia, liczby domowników lub poziomu zanieczyszczenia na zewnątrz. Systemy automatyki w centralach pozwalają na podpięcie szeregu czujników monitorujących stan powietrza, takich jak: czujnik stężenia CO2, PM 2,5, lotnych związków organicznych, wilgotności. 

Rodzaje filtrów do wentylacji mechanicznej.

Każda centrala wentylacyjna wyposażona jest w filtry podstawowe – najczęściej klasy G4, kolejna, wyższa klasa to filtry dokładne, czyli F5 do F9, a także bardzo dokładne H10 do H14. Dla przykładu w centrali VUT350VBECA21 firmy Vents Group znajduje się filtr klasy F7, który oczyszcza zewnętrzne powietrze z cząstek stałych >1 μm np. włosy, cząstki kurzu, owady, puch, pyłki roślin, zarodniki pleśni, grzybów. 

Filtry takie są optymalnym rozwiązaniem zapobiegającym przedostawaniu się do wnętrza domu cząstek pyłu zawieszonego PM 10 i częściowo PM 2,5. Dodatkowo system wentylacji może zostać wyposażony w moduł antysmogowy np. FBK2200 firmy Vents Group. W module znajdują się filtry dokładne klasy F8, które zatrzymują do 98%  PM 2,5, lub bardzo dokładne klasy H13, czyli HEPA – stosowane w szpitalach na salach zabiegowych na całym świecie. Takie filtry zatrzymują bakterie ze skutecznoścą do 99%. 

Dodatkowo jeśli jesteśmy narażeni na powietrze z dużą ilości lotnych związków organicznych, można zastosować filtr ze złożem węglowym, który pochłonie wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Wentylacja  decentralna, jako alternatywa dla wentylacji centralnej 

Poza tradycyjnym systemem wentylacji mechanicznej opierającym się na jednej większej centrali wentylacyjnej, w naszym domu możemy zastosować urządzenia wentylacji decentralnej. Szczególnie polecane są w przypadku budynków istniejących. 

Ich montaż jest szybki – ogranicza się do wykonania jednego otworu w ścianie, który zapewnia dopływ świeżego powietrza. Oczywiście urządzenia te umożliwiają odzysk ciepła, a także wyposażone są w filtry, nawet klasy F8 – czego najlepszym przykładem jest urządzenie VENTOEXPERTA100-1S10WV.2.

Jak może wyglądać rekuperacja w Twoim domu?
Przekonaj się na przykładzie naszej
wirtualnej makiety
Jak zabrać się za rekuperację?
Z nami to łatwizna!